Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako postupovať pri injektáži keď múr má komôrkové murivo tehla vzduchová medzera tehla a zvonku zateplenie, navŕtaní by bolo iba necelých 15 cm? alebo to naliať priamo do medzery, čo neviem esi by malo efekt.
V čase je dlažba so soklom, musel by sa sokel odsekať?
Ďakujem s pozdravom Štvrtníček
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 1 mesiac ago
- last edited 1 mesiac ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Štvrtník,
vo Vašom dotaze je pre mňa jedna nejasnosť. Tehly sú komôrkové (dierované) a sú týmito tehlami vymurované dve steny s medzerou? Takto mi to vyplýva z Vašej otázky, ale predpokladám, že to je myslené tak, že sú vymurované dve steny s medzerou, ale tehly nie sú dierované. Dva múry s medzerou sa kedysi takto murovali z dvoch dôvodov. Išlo o úsporu materiálu, ktorého bol nedostatok, a vzduchová medzera je tiež vcelku dobrý tepelný izolant. Takže to vôbec nebol zlý postup. Jednoducho, naši predkovia si vedeli s obmedzenými prostriedkami účinne poradiť. My ale dnes máme iné možnosti, a tak sa tento druh murovania pri výstavbe nevykonáva. Avšak, teraz ste ale v situácii, keď Vám tá medzera vytvára problém pri vytvorení dodatočnej hydroizolácie oboch múrov. Ste predsa len ešte v ďalšej nevýhode, pretože z vonkajšej strany máte už fasádu zateplenú a nechcete si ju poničiť vŕtaním. Keby fasáda nebola zateplená, odporučil by som Vám obe steny injektovať samostatne. Vnútorný múr zvnútra a druhý múr zvonku a všetko by bolo vlastne jednoduché. Ale tým, že teraz nemôžete vŕtať z vonkajšej strany, lepšie povedané, z pochopiteľných dôvodov chcete vykonať injektáž iba z vnútornej strany, a to oboch múrov, medzera je určitá komplikácia. Takmer všetko je ale riešiteľné, čo platí aj v tomto prípade.
Vrty pri vnútornom múre urobte v škáre nad podlahou a pokračujte vrtom aj do druhého múru, a to až k polystyrénu. Domnievam sa, že nie je problém si napr. v špalete okna namerať celkovú hrúbku dvoch stien s polystyrénom a jeho hrúbku potom z celkovej hrúbky odčítať. To je myslím ľahké a predpokladám, že hrúbku polystyrénu poznáte. Tak môžete skutočne vŕtať až k polystyrénu, bez odporúčaného skrátenia. K žiadnej nežiaducej reakcii injektážneho krému v mieste styku s polystyrénom nedôjde, ale Vy budete mať istotu, že obe steny budú v celej svojej hrúbke dostatočne vyplnené krémovou emulziou. Je otázkou, či sa pri vŕtaní cez ten vnútorný múr „trafíte“ do škáry tej zadnej steny, ale aj keby škáry neboli v rovnakej výške, nič sa v podstate nedeje. Využijete aspoň tú škáru pri prvom múre a pri tom druhom múre, aj keď sa vrtom nezanoríte do škáry, tak aj tehla je vysoko nasiakavá a aj tam vznikne účinná hydrofóbna horizontálna clona pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti. Avšak to, čo som popísal v predošlých vetách, je až druhý krok vŕtania. Najprv je výhodnejšie vyvŕtať prvý múr len do medzery a vŕtanie do druhého múru zatiaľ nerobiť. Takto si najskôr odvŕtate zamýšľaný úsek na injektáž. Z Vašej otázky nie je pre mňa celkom jasné, aká je medzera široká. Avšak, pokiaľ bude medzera široká do 100 mm, predpokladám, že širšia nebude, otvorom vrtu zasuniete polyetylénovú trubičku expanznej polyuretánovej peny do miesta medzery a urobíte výplň. Nemusíte tam aplikovať tej peny veľké množstvo. Len také množstvo, aby vznikla výplň medzi múrmi v mieste vrtu. Je možné, že sa expanzná pena vtlačí aj čiastočne do vrtu. To ale tiež nie je problém. Až pena zatuhne, zahájite druhý krok vŕtania. Prvý múr už máte odvŕtaný, a tak vrták odvŕta už len prípadnú vtlačenú montážnu penu, potom už samozrejme vŕtate v mieste, kde už nie je vzduchová medzera, ale homogénne miesto montážnej peny a samozrejme dovŕtate tú zadnú stenu až na zateplenie. No, a teraz je myslím už jasné, že ďalší krok, a to injektáž muriva, je ľahký. Áno, budete plniť aj miesto medzery, presnejšie povedané, miesto prevŕtanej výplne, čím Vám vzniká určité navýšenie spotreby, než keby sme mohli injektovať každý múr samostatne, ale myslím si, že tieto „zvýšené“ náklady nie sú zásadné. Je dokonca otázka, či to sú zvýšené náklady. Samozrejme nehovorím o tom, ako by to dopadlo s nákladmi, keby sa postupovalo bez výplne montážnou penou, chcel som ale skôr vysvetliť, že postupne sa znižujúca hladina injektážnej emulzie vo vrte bude prebiehať aj v mieste vrtu v polyuretánovej výplni, a tak sa injektážny krém z tohto miesta postupne a z väčšinového objemu presunie do nasiakavých miest, čo sú dve injektované múry. To je asi všetko, čo by som Vám mohol odporučiť na vykonanie injektáže Systémom AquaStop Cream týchto múrov s medzerou.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 1 mesiac ago
- last edited 1 mesiac ago
- You must login to post comments
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Áno ide o dve steny s plnými tehlami
S pozdravom Štvrtníček
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 1 mesiac ago
- You must login to post comments