Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Nákup po telefóne
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradňa
otázky a odpovede
0
0

Dobrý deň,

Mam vašim krémom za injektovaný celý dom zatiaľ paráda. Chcel by som na jar obkopať a urobiť hydroizoláciu základu domu. Chcem sa opýtať či je tento postup správny. Obkopať dom vyspraviť základ maltou vyrovnať nerovnosti. A naniesť váš bitúmen 2k prvú vrstvu do nej vložiť perlinkou a po zaschnutí urobiť druhú vrstvu. A následne celoplošné naniesť bitúmen 2k na soklový polystyrén a nalepiť na vytvorenú hydroizoláciu. Môžem do bitúmenu vložiť klasickou perlinkou alebo musí byť nejaká špeciálna a môžem polystyrén lepiť iba na stierku 2k bez iného kotvenia?

Ďakujem Trávniček

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň, pán Trávníček,

najprv pár všeobecných rád, ktoré sú určené pre Vás, ale aj pre ostatných čitateľov. Odkopané murivo veľmi rýchlo povrchovo usychá, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Väčšinou už druhý deň sa dá povrch obnaženého múru vcelku ľahko a spoľahlivo mechanicky očistiť režnou alebo drôtenou kefou. Tak sa murivo očistí nielen od zvyškov zeminy, ale aj iných nepevných častíc. Odkopané murivo je možné očistiť aj „vapkou“. „Suchá“ cesta pre očistenie muriva je predsa len v tomto prípade praktickejšia, aj keď o tomto tvrdení sa dá diskutovať. Podľa mojich skúseností sú oba dva postupy v poriadku. Všetko totiž záleží na prevedení. Takto sa očistené murivo dá ľahko vyspraviť univerzálnou maltou, a to bez omietania. Odporúčam pracovať s hladítkom. Nie je nutné, ale vlastne ani žiaduce na povrch očisteného múru nanášať veľkú vrstvu malty. Vydrolené škáry, výmole a chýbajúci murovací materiál je dobré doplniť tlakom hladidla. Povrch steny sa len ľahko „lízne“ maltou. Univerzálna malta má vyššiu pevnosť ako VC omietka, ale taktiež drží na zvislej ploche. Murovacia malta už na zvislej ploche veľmi nedrží, často pri nanášaní odpadáva. Univerzálna malta má po vyzretí veľkú pevnosť a ako adhézna vrstva s murivom na natiahnutie bitúmenovej hydroizolácie je vynikajúca. Ani stavebné lepidlá, lepiace malty, sa na tieto účely veľmi neosvedčili. Univerzálna malta postupne vyzreje aj pod vodotesnou stierkou, ale jej pevnosť na naťahovanie tixotropnou hydroizoláciou je dostačujúca, v letných teplých dňoch už za 24 hodín, v sychravých a chladnejších dňoch najneskôr za 48 hod. Pretože je AquaStop Bitumen 2K na vodnej báze, vlhký podklad je priaznivý pre jeho chemické spojenie. Týmto postupom nevznikajú dlhé technologické pauzy, čo pri odkopaných základoch nikdy nie je žiaduce.

Teraz ale už priamo k Vašej otázke.

Medzi prvú a druhú vrstvu bitúmenu sa vkladá bežne používaná perlinka na zatepľovacie práce. Je ale dôležité, aby sa ľahko vtlačila do prvej ešte nezatuhnutej, „živej“ vrstvy. To znamená najneskôr ten deň, čo sa hladítkom natiahne prvá vrstva o hr. cca 2 – 3 mm. Druhý deň je prvá vrstva s perlinkou už dostatočne pevná, a tak sa naťahuje finálna druhá vrstva aj o hr. 2 – 3 mm. Týmto spôsobom sa obe vrstvy s vloženou perlinkou spoja do jedného neoddeliteľného celku.

Opäť nie sú potrebné dlhé technologické pauzy a napríklad už ďalší deň sa na už dokončenú zvislú hydroizoláciu prikladajú XPS polystyrénové dosky. Doska sa môže zubovým hladítkom celoplošne, len „ľahko“, ale podľa potreby natiahnuť vrstvou bitúmenovej stierky. Tak sa docieli pevné spojenie tepelnej izolácie s hydroizoláciou. Prípadne je možné počkať 2 až 3 dni po natiahnutí hydroizolácie a dosky celoplošne lepiť za pomoci stavebného lepidla. Oba dva postupy sú správne. Predsa len uprednostňujem tú prvú variantu. Tiež sa občas polystyrénové dosky kotvia k zvislej hydroizolácii nízkoexpanznou montážnou penou, ale tento variant úplne neodporúčam. Dosky sa týmto spôsobom celoplošne nekotvia, a tak asi nie je nutné vysvetľovať, prečo tento postup nie je ideálny. Po usadení polystyrénových dosiek sa pred zakrytím fóliou, či pred zásypom zeminou ešte môžu ich spoje za pomoci špachtle zatesniť bitúmenovou stierkou a ideálne aj na hornom ukončení. Ako som sa už zmienil, je dobré pred zásypom ešte ochrániť polystyrén pred priamym stykom so zeminou, a to napr. nopovou fóliou. V tomto prípade už nič neodvetrávame, a tak strana s nopkami sa dáva k polystyrénu, aby strana fólie k zemine bola tá viac klzná.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz

 

 

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

TRUMF 
sanace, s.r.o. na Firmy.cz

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268