Z dôvodu častých otázok a rôznorodosti názorov trebárs aj diskutovaných na internete by sme pojednanie rozšíril ešte v oblasti sanácie vlhkého muriva mechanickými metódami.
Z mechanických metód by sme uviedli asi tie najznámejšie a najviac vykonávané. Sú to metódy: Narážanie chromniklových plechov do muriva, podrezania muriva diamantovým lanom, prípadne pílou. Tieto metódy sú bezpochyby účinné. Majú však svoje neodškriepiteľná úskalia, ako sú určité priestorová a výškové obmedzenia.
Čo je u všetkých mechanických metód pre zhotovenie dodatočnej vodorovnej izolácie nevýhoda, je ich určitá deštruktívne (invazívnosť) na stavbu a tým možný vplyv na statiku. Je to najmä dané starobou budovy, jej zaťaženia a hlavne aj samotným použitým staviskom materiálom. Ďalej značný finančný rozdiel nákladov. Na záver môžeme konštatovať, že tieto metódy sú bezpochyby účinné (samozrejme za predpokladu správneho technologického postupu zhotovenia, ale to platí všeobecne), ale ako všetko má svoje pre a proti. Je na majiteľovi, investorovi, realizačnej firme, projekčnej kancelárii, aby všetko zhodnotili a správne sa rozhodli.